Bebeğinizin diş bakımı

Jade

New Member
Üst Çene
A - Orta Kesici- 8-13 Ay
B - Yan Kesici - 8-13 Ay
C - Kanin (Köpek Dişi) -16-23 Ay
D - Birinci Azı- 13-19 Ay
E - İkinci Azı - 25-33 Ay

Alt Çene

A - Orta Kesici- 6-10 Ay
B - Yan Kesici - 10-16 Ay
C - Kanin (Köpek Dişi) - 16-23 Ay
D - Birinci Azı - 13-19 Ay
E - İkinci Azı - 23-31 Aylar

Diş oluşumu anne karnında 30- 34. günde başlar bu yüzden annenin beslenmesialdığı ilaçlar geçirdiği hastalıklar bebeğin dişlerinin zayıf yada kuvvetli yapıda oluşunu etkiler. Daimi dişlerin gelişimi ise doğum anında başlar bebeğin geçireceği hastalıklar alacağı ilaçlar ve beslenmesi de ileride diş yapısın etkiler.

Ortalama 6 aylıkken bebekler ilk dişlerini çıkarırlar. Dişler çıkmadan önce bebeğin salyasında artışdişetlerinde tümsekleşme dişlerin kaşınması bebekte huzursuzlukuykusuzluk vb tablolar izlenir. Bu dönemde bebeğin dişlerini kaşımak amacıyla her bulduğu şeyi ağzına götürmesi sonucu ishal ve ateşte artma sıklıkla görülen şikayetlerdir.

Bu dönemde bebeğin kaşıntısını rahatlatmak için kalın kesilmiş bebeğin kopartamayacağı şekilde kesilmesine dikkat edilmelidir havuç salatalık gibi soğutulmuş sebzeler yine buzdolabında soğutulmuş diş kaşıyıcıları bebeğe verilebilir. Bebekteki rahatsızlık bu şekilde geçmiyorsa çocuk doktorunuza veya diş hekiminize danışarak tavsiye edecekleri anestezikli krem kullanılabilir.

Dişlerin sürmesiyle birlikte diş bakımı başlamalıdır. Her beslenmeden sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler silinmelidir. Bebekleri bala batırılmış emzik şeker veya bal ile tatlandırılmış sütle uyutmaktan kaçınmalıdır. Bebek beslendikten uyuduktan sonra mutlaka emzik yada biberon ağızdan çekilmeli ve dişler temiz bir tülbent yardımı ile temizlenmelidir.

Süt dişlenme 2 –3 yaş gibi tamamlanır. Bu süre içinde doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda çocuğunuzun diş sağlığı açısından gerekli kalsiyum ve floru takviye etmek gerekir. Flor haplarının dozu mutlaka diş hekiminiz tarafından ayarlanmalıdır. 12 yaşına kadar flor hapı kullanılması daimi dişleri de etkilemektedir ancak bu yaştan sonra flor hapı kullanımı yeterli faydayı sağlamamaktadır. Flor uygulama yöntemleri için diş hekiminiz size yol gösterecektir.

15- 2 yaş civarında küçük bir diş fırçası yardımıyla dişler fırçalanmalıdır. Bu işlem 3 yaşına kadar macun kullanılmadan yapılmalıdır. Ebeveyn çocuğun dilerinin temizlendiğinden emin olduktan sonra fırçayı çocuğa vermelidir. 3 yaşından sonra da kullanılan macun miktarı pirinç tanesi kadar olsa yeterli olur.

Çikolata şeker sakız gibi ürünleri öğün aralarında tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu tip ürünleri alırken de üzerinde gülen diş diş dostu amblemli olanları tercih etmelidir.

Çocukları asla doktor / diş doktoru ile korkutmayınız. Her yaştaki çocuğa anlayabileceği dilde diş doktorunda yapılacakları anlatınız. Çocuğunuzu asla kandırmayınız size veya diş hekimine olan güvenin tam oluşması tedavi sürecini kolaylaştırır.

Unutmayın çocuğunuzun ileride sahip olacağı beyaz gülüşlerde en büyük pay size ait olacaktır.
 

HTML

Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst