Bebeklerde İshalin Nedenleri - Bebeklerde İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Jade

New Member
İshal en fazla 6 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerde anne sütüyle beslenmeden dolayı altın sarısı renkte ve günde 7-8 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Her bebeğin bağırsak çalışma düzeni farklı olduğu için sizin kendi gözlemleriniz çok önemlidir. Bebeğinizin dışkısı normalden daha sulu ise ve daha sık ise ishal olmuş demektir. İshalin diğer belirtileri de ateş bulantı kusmakarın ağrısı iştah kaybı ve kilo kaybıdır.
İshalin Sebepleri İshal genelde mikrobik nedenlerden dolayı meydana gelir. Virüs bakteri ve parazitlerin bulaştığı yiyecekler ve su ishale neden olabilir. Boğazkulak ve idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı sırasında da ishal ortaya çıkabilir. İnek sütü de en çok ishale sebep olan yiyeceklerden biridir. İshal süresince inek sütü yerine yoğurt vermeyi deneyebilirsiniz.
İshali İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir? İshal sırasında bebeğiniz sıvı kaybına uğrayacağı için bol sıvı tüketmesini sağlamalısınız. İçme suyunu kaynatmak yararlı olacaktır. Anne sütü alan bebekler emzirilmeye devam edilmelidir.
Bebeğinizi yemesi için teşvik etmeli sık sık ve az az beslemelisiniz.
Bebeğinizi katı gıdalarla beslenmeye geçmişse pirinç lapası kuru ekmek patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekler verilmelidir. Bunun yanında kaynatılmış su ve bu suyla yapılmış ayran ve taze meyve suları içirilip sıvı tüketimi artırılmalıdır.
İnek sütü ile beslenen bebeklere bunun yerine yoğurt verilebilir.
Bir yaşın altındaki bebeklerde ishal kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Eczanelerde ve sağlık kuruluşlarında bulunan tuz-şeker karışımı elektrolit çözeltilerden temin edebilirsiniz. İshalin Geçmemesi
Eğer ishal 24 saatten fazla devam ederse su kaybı varsa veya dışkıda kan görülüyorsa bebeğinizi mutlaka doktora götürmelisiniz. Su kaybının belirtileribebeğin huzursuz olması fakat gözyaşının yetersiz olması bebeğin gözlerinin ve bıngıldağının çökük olması karın derisini çekip bıraktığınızda eski haline yavaş gelmesi ağız ve dilinde kuruluk olması ve istekle su içmesidir.
 
Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst