Bebeklerde Kabız Nedenleri - Bebeklerde Kabız Nasıl Tedavi Edilir?

Jade

New Member
Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Eğer bebeğiniz normal sıklığının dışında birkaç gün dışkı yapamadıysa sert ve yoğunzaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa bunu yaparken acı çekiyorsa veya dışkısında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. Bebeğiniz bezini kirletirken yüzünün kırmızı olması normaldir kabız olduğu anlamına gelmez.
Kabızlığın Sebepleri
Kabızlık genelde beslenme alışkanlıklarından ve düzensizliklerinden dolayı olur. Bazı enfeksiyon hastalıkları metabolik hastalıklar ve bazı ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Ek besinlere geçiş ve diş çıkarma da kabızlığa neden olabilecek etkenlerdir.
Kabızlığı İyileştirmek İçin Neler Yapılabilir? Ek gıdalara geçiş döneminde verilen yiyecekler kabızlığa neden olabilir. Kabızlığa yol açtığı düşünülen gıdadaha ileri bir tarihte ve azar azar verilebilir. Muz patates ve pirinç lapasıkabızlığa neden olabilecek gıdalardır. Daha fazla meyve ve sebze püresi verilebilir.
Bir yaşına kadar inek sütü verilmemelidir. Sulandırılmış meyve suyu ve öğünler arasında kaynamış ılık su kabızlığı yumuşatabilir.
Bebeğiniz için hazır mama kullanıyorsanız ölçüsünü tekrar gözden geçirip doktorunuzun önerdiği ölçüye sadık kalmalısınız. Kabızlığın Geçmemesi
Eğer kabızlık üç günü aşmışsa ve kabızlıkla beraber yeşil sarı renkte safralar varsa veya dışkıda kan varsa bebeğinizi mutlaka doktorunuza götürmelisiniz. Doktorunuz dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve ılık suda oturma banyosu tavsiye edebilir. Ayrıca dışkılama sırasındaki acıyı azaltmak için anüs bölgesine sürülecek merhem verebilir. Kabızlık geçtikten sonra da bebeğinizin beslenme alışkanlığını gözden geçirmeli ve kabızlığı engelleyecek bol lifli gıdalar vermelisiniz.
 

HTML

Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst