Çocuklarda gece işemesi ve ALTINDA YATAN NEDENLER

Jade

New Member
İnsanlık tarihi kadar eski bir hastalık olan enürezis (gece işemesi) bilimsel bir toplantı konusunu oluşturdu. “Enürezis”in (gece işemesi)çocuklarda psikolojik değil fizyolojik bir sorun olduğu ancak toplumda bunun ayıp kabul edilerek tedavi için hekime başvurulmadığı belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı tarafından “Çocuklarda İdrar Kaçırma: Enürezis ve Inkontinens” konulu sempozyum düzenlendi. Sorunun nedenlerini tartışmak ve hekimlere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen sempozyumabu konuda dünya çapında çalışmalarıyla tanınan Belçika ve Hollanda’daki üniversitelerde araştırmacı olarak görev yapan ilk Uluslararası Çocuk İdrar Kaçırma Derneği kurucusu Dr. J.D. Van Gool da konuk olarak katıldı.

Toplantının başlamasından önce Dr. Van Gool ile basın toplantısı düzenleyen EÜ Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ulman enürezisin toplumda ayıp olarak kabul edilerek saklandığını ve çoğu kez kendiliğinden geçmesinin beklendiğini söyledi. Yüzde 70’inin genetik nedenlerden kaynaklandığı sorunla ilgili farklı branşların farklı uygulamalarının bulunduğunu tedavi sonuçlarının henüz bir dil birliği içinde literatüre aktarılamadığını ifade eden Prof. Dr. Ulman bir uygulama standardizasyonu sağlanmasını hedeflediklerini bildirdi.

ALTINDA YATAN NEDENLER

Prof. Dr. Ulman 5 yaşındaki çocukların yüzde 20’sinde görülen ve tedavi edilmediği takdirde erişkin yaşa kadar devam edebilen enürezisin altında yatan nedenleri uyanma ve idrar kesesi sorunlarıyla geceleri salgılanması gereken idrar miktarını azaltan antidiüretik hormon azlığı olarak sıraladı. Söz konusu sorunlara ilişkin farklı tedavi yöntemlerinin bulunduğuna işaret eden Prof Dr. Ulman mesane kapasitesini artırıcı gece uyanmayı sağlayan ve hormon eksikliğini gideren yöntemlerle sorunun önüne geçilebildiğini kaydetti. Prof. Dr. Ulman son yıllardaki gözlemlerine göre uykuda idrar kaçıran çocukların ailelerin tavrı nedeniyle davranış sorunları gösterdiklerini sürekli sakladıkları bir sırla yaşamaya çalıştıklarını belirtti.

EÜ Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Erermiş ise ailesel veya ruhsal sorunların çocuklarda gece işemesinin sıklığı ve şiddetini artırdığını söyledi. Bu tür hastalıkları tek bir hekimin çözmesinin zor olduğunu bildiren Doç. Dr. Erermiş ekip çalışması ve ortak bir protokol oluşturmasını önerdiklerini kaydetti.

EÜ Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Avanoğlu da gündüz kaçırmalarının son evrede böbrek kaybına kadar yol açabilen ciddi hastalıklara neden olacağı uyarısında bulundu.

Dr. Van Gool dünyada bu konudaki araştırmaları anlatırken bütün ülkelerde aynı şekilde görülen sorunun ailelerin artan ilgisi nedeniyle azalmaya başladığını bildirdi.
 
Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst