Kepçe kulak çocukların psikolojini bozuyor

Jade

New Member
"Kepçe kulak şekil bozukluğu çocukların psikolojisini olumsuz etkilemektedir"
Özellikle okul çağındaki çocukların alay konusu olmasına yol açan Kepçe Kulak (Yelken Kulak) tabir edilen şekil bozukluğunun ameliyatla düzeltilebildiğini söyleyen Doç. Dr. İbrahim Aşkar "Kepçe kulak şekil bozukluğu çocukların psikolojisini olumsuz etkilemektedir" dedi.
Kulakla ilgili estetik girişimlerin en sık yapılanı kepçe kulak ameliyatları ve küçültme ameliyatları olduğunu söyleyen Doç.Dr. İbrahim Aşkar diğer bir kulak estetiğinin ise küpe deliklerinin yırtılması olduğunu belirtti. Kulağın olduğundan fazla öne kıvrık olmasına kepçe kulak (yelken kulak) oluştuğunu ve kulak kıvrımlarının tam gelişememesi sonucu ortaya çıktığını belirten Aşkar "Daha çok erkek hastalar tarafından talep edilen kepçe kulak ameliyatı ancak 5-6 yaş sonrası yapılması uygundur. Zira bu yaşa kadar kulak gelişmesi tamamlanacaktır. Zaten hastalar okul çağında alay konusu olduğu için bu yaşlarda doktora gelmektedir. Kepçe kulak bebeklik çağında tespit edilirse elastik bandaj uygulaması yeterlidir. Tehlikeli riskleri olan ameliyat değildir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir. Çocuğunuz bu durumdan şikayetçiyse ilerde ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Diğer taraftan çocuk bu ameliyatı ve değişimi istemiyorsa ameliyat için zorlanmamalıdır. Kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açıldıktan sonra "Y" şeklindeki uygun kıvrımı sağlamak için uygun yerlerden kıkırdağa kesiler yada rasp ile inceltme yapılabilir. Daha sonra kulağa çekil vermek için kıkırdağa kalıcı dikişler konur. Kulak böylece arkaya doğru eğim kazandırılıp baş ile olan açısı azaltılır' dedi.
Kepçe kulak ameliyatının iki hatfa içerisinde iyileşme sağlandığını ifade eden Doç. Dr. Aşkarkişinin kulakla ilgili stresi ortadan kaldırılarak psikolojisinde rahatlama sağlandığını söyledi.
 
Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst