Windows Installer teknolojileri

Jade

New Member
Windows Installer teknolojileri, birlikte çalışan iki bölüme ayrılmıştır: istemci tarafı yükleyici hizmeti (Msiexec.exe) ve paket dosyası (.msi dosyası). Windows Yükleyici, uygulamayı yüklemek için paket dosyasında yer alan bilgileri kullanır. Aşağıda Windows Installer teknolojileri belirtilmiştir:
  • Installer hizmeti--Windows Installer, yükleme işleminin işletim sistemi tarafından yönetilmesine izin veren bir işletim sistemi hizmetidir.
  • Installer programı--Msiexec.exe programı, Windows Installer'in bir bileşenidir. Bu program, paket dosyalarını (.msi) okumak, dönüştürmeleri uygulamak (.mst) ve komut satırı seçeneklerini birleştirmek üzere bir dinamik bağlantı kitaplığı (Msi.dll) kullanır. Yükleyici, yüklemeyle ilgili tüm görevleri yerine getirir: dosyaları sabit diske kopyalar, kayıt defterinde düzenlemeler yapar, masaüstünde kısayollar oluşturur ve gerektiğinde kullanıcı yükleme tercihlerinin sorgulanmasını sağlayan iletişim kutularını görüntüler.
    Windows Installer bir bilgisayara yüklendiğinde, işletim sisteminin dosya ilişkilendirme yetenekleri, .msi dosya türünü tanıyacak biçimde düzenlenir. Uzantısı .msi olan bir dosya kullanıcı tarafından çift tıklatıldığında, işletim sistemi .msi dosyasını Windows Installer ile ilişkilendirir ve Msiexec.exe uygulamasını çalıştırır.
  • Yükleme paketi dosyası--Her paket (.msi) dosyası, programın çeşitli senaryolara göre yüklenmesi (ve kaldırılması) için gereken tüm yönergeleri ve verileri saklayan bir ilişkisel veritabanı içerir. Örneğin paket dosyası, uygulamanın eski bir sürümünün kurulu olması durumunda söz konusu uygulamanın nasıl yükleneceğine ilişkin yönergeler içerebilir. Paket dosyası ayrıca, yazılımın, uygulamanın daha önceden hiç yüklenmemiş olduğu bir bilgisayara yüklenmesiyle ilgili yönergeleri de içerebilir.
  • Dönüştürmeler--Yükleme işlemi, yükleme veritabanına dönüştürmeler (.mst) uygulayarak denetlenebilir. Dönüştürme işlemi, veritabanındaki öğeler üzerinde değişiklik yapar. Örneğin, Windows Installer bir uygulamanın kullanıcı arabiriminde dili değiştirmek için bir dönüştürme dosyası kullanabilir. Windows Installer dönüştürme dosyaları, yükleme zamanında yükleme paketi dosyasını değiştirir; bu nedenle de yükleme davranışını dinamik olarak etkileyebilir.
    Grup İlkesi Yazılım Yüklemesi'ni kullanıyorsanız, bir dönüştürmenin, yüklemenin yanı sıra atama ve yayınlanma sırasında da uygulandığını bilmeniz gerekir. Bir başka deyişle, Tamam’ı tıklatmadan önce, paket özellikleri iletişim kutusunun Değişiklikler sekmesinde gerekli tüm ayarlamaları yaptığınızdan emin olmalısınız. Buna önem vermez ve yanlış biçimde dönüştürülmüş bir paketi dağıtırsanız, yazılımı kaldırıp yeniden dağıtmanız veya yazılımı, doğru biçimde dönüştürülmüş bir sürümü kullanarak yükseltmeniz gerekir.
    Özelleştirme dönüştürmeleri, yazılım ekleri gibi bilgisayarın önbelleğinde tutulur. Yükleme paketinde Windows Installer tarafından bir yapılandırma değişikliği yapılması gerektiğinde, bu dönüştürmeler temel pakete uygulanır. Dönüştürmeler, ilk yükleme sırasında uygulanır; önceden yüklenen bir uygulamaya uygulanamaz.
 

HTML

Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst