Windows xp komutlari

SiLa

New Member
Accessibility Controls = access.cpl
Windows’da klavye, ses, mouse gibi bilgi girmeye yarayan device’larda kullanım engelliler için parametre değiştirme programı.
Add Hardware Wizard = hdwwiz.cpl
Hardware tanırma sihirbazı …
Add/Remove Programs = appwiz.cpl
Program ekleme ve kaldırma işlemleri …
Administrative Tools = control admintools
Backup,disk administrator,event viewer,performance editor,user manager,windows nt diagnostics gibi aletleri icinde bulunduran alet edevat grubu.
Automatic Updates = wuaucpl.cpl
Windows xp ile beraber gelen ve sisteme otomatik windows update guncellemelerinin yuklenmesini saglayan servis.
Bluetooth Transfer Wizard = fsquirt
Bluetooth aktarım sihirbazı .
Calculator = calc
Hesap makinesi .
Certificate Manager = certmgr.mscGüvenlik sertifikalarını yöneteceğimiz arayüz .
Character Map = charmap
Windows’un font viewing’e yarayan programı. Windows’la beraber gelen en faydalı ve en gerekli programlardan biri.
Check Disk Utility = chkdsk
NT platformunda scandisk’in yerini tekrar almış tarihi komut.
Clipboard Viewer = clipbrd
Windows’ta clipboard içinde ne olduğunu göstermeye yarayan standart uygulama. clipbrd komutunu verince çalışır. standart clipboard formatları ( unicode/ansi text, bitmap, metafile vs) dışındaki formatları (bilhassa html) gösterememek gibi bir zaafı vardır.
Command Prompt = cmd
Komut satırına geçmek için kullanılır.
Component Services = dcomcnfg
Windows Gezgini’nde veya komut isteminde çekirdek sürücüyü göremiyorsanız, yapılandırmayı doğrulamak için DCOMCNFG yardımcı programı (Dcomcnfg.exe) kullanılır.
Computer Management = compmgmt.msc
Windows 2000 ve Xp’de administrative tools’un içindeki bilgisayar yönetim uygulaması, içinde kullanıcılar ve grupların yaratılması ve hakları, disk yönetimi, servisler, aygıt yöneticisi, evet viewer vs. gibi tek tek de ulaşılabilecek bilumum uygulama toplu halde bulunur.
Object Packager = packager Nesne paketleyicisi
ODBC Data Source Administrator= odbccp32.cpl
OBDC veri kaynağı yöneticisini açar
On Screen Keyboard = osk
Windows 2000 accessibility programlarindan biri .. Ekranınızda sanal bir klavye çalışıyor ve bunu istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz . Yani (hardware) klavye olmaksizin mausunuzla klavyeyi kullanabilmenizi sağlayan program .
Opens AC3 Filter (If Installed) = ac3filter.cpl Ac3 filtresi ile ilgili ayarları yapabileceniz konsolu açar . ( Eğer bu sisteminizde yüklü ise )
Password Properties = password.cpl
Parala özelliklerini açar…
Performance Monitor = perfmon.msc
Pperfmon api’ı üzerinden sisteme kayıt edilmiş sayaçları okuyarak bilgisayarınızın/sunucunun çeşitli özellikleri (hem hardware hem software) ile ilgili performans/yük/ıvırzıvır istatistiği çıkartmak, kayıtlarını loglamak, performans analizi yapmak için kullanılan windows programı
Phone and Modem Options = telephon.cpl
Telefon ve modem ile ilgili ayarları yapabileceğiniz kontrol panelini açar.
Power Configuration = powercfg.cpl
Güç seçenekleri ile ilgili ayarları ( uykuya geçme , otomatik kapanma , güç koruma vs.. ) yapabileceğiniz kontrol panelini açar.
Printers and Faxes = control printers
Printer ve faks seçenekleri ile ilgili ayarları yapabileceğiniz kontrol panelini açar.
Private Character Editor = eudcedit
Özel karakter düzenleyicisi . Windows’un font karakter duzenleme programidir.

Quicktime (If Installed) = QuickTime.cpl
Quicktime programını çalıştırır . (program sisteminizde yüklü ise )

Regional Settings = intl.cpl
Windows ‘da bilgisayarın tarih, sayı, para, dil, klavye gibi memleket ayarlarını yapmaya yarayan kontol panali elemanı .
Registry Editor = regedit
Windows un registry sini ( kayıt defterini ) editleyen program… Sıradan bir kullanıcının , bir kac keydeğişikliği yaparak kendini tanrı hissetmesine olanak verek bir programdır regedit.exe .Yeni anahtarlar ve değerler girerek sisteminizin tüm becerilerinizi buradan yönetebilirsiniz. Eğer sirketiniz internet erisiminize bazı kısıtlamalar getirdiyse regedit yoluyla bu kısıtlamaları bypass etmeniz mümkündür.Kullanmayı bilmiyorsanız ama sisteminizi çökertmeye de iyice niyet ettiyseniz , yapmanız gereken şey start menusunden run’ı çalıştırmak ve regedit yazıp enter’a basmaktır. Karşınıza gelen klasörlerin icine girip oradaki değerleri kafanıza göre değiştirin, sisteminizi başarıyla çökertmiş olacaksınız.
Registry Editor = regedit32
32 bit windows sistemlerinin regedit’i . Windows xp/2003′de root/sub keylere erişim yetkilerini ayarlayabilmek için regedit yeterliyken, windows nt/2000′de regedt32 yi kullanmak gereklidir. Windows 2000′de regedit’i çalıştırıp, keylere sağ tıklıyorum permissions seçeneği çıkmıyor diyenlere regedt32′yi kullanmalarını tavsiye ediniz.Windows xp’de: regedt32.exe regedit.exe’yi çalıştırıp hayatına son veren ufak bir progr[-]en, regedit kendi kendini ayrıca çalıştırma ihtiyacı duymaz. Regedit’te find olayinda keys, values, veya data aratilabilirken, regedt32′de sadece *** aratilabilir.Regedt32 multi-threaded’dir windows nt veya windows 2000 kullanilmaktaysa, regedt32′de security vardir.
Remote Desktop = mstsc
Microsoft terminal services client.. Windows xp’de remote desktop connection olarak gecen terminal services client programinin ismi… Regedit komutu ile “hkey_local_machine\system\ currentcontrolset\control\terminal server\winstations\rdp-tcp” klasörüne girerek 3389 un hex karşılığı olan 00000d3d değerine sahip portnumber anahtarına tercih ettiğiniz port numarasını yazmak maharetiyle dilerseniz 80 (http) nolu port üzerinden (firewall/proxy dinlemeden) uzaktaki bir bilgisayara bağlanmanızı sağlar

Removable Storage = ntmsmgr.msc
Çıkarılabilir disklerle ilgili ayarları yapabileceğiniz yönetim paneli .

Removable Storage Operator Requests = ntmsoprq.msc
Çıkarılabilir Depolama Birimi İşletmen İstekleri

Resultant Set of Policy (XP Prof) = rsop.msc
Performans Monitörü Sonuç İlke Grubu
Scanners and Cameras = sticpl.cpl
Tarayıcı ve kamera fonksiyonlarını çalıştırır.
Scheduled Tasks = control schedtasks
Zamanlandırılmış Görevler , Windows’un belli saatte belli işi yapması için ms tarafından içine yerleştirilmiş bir program.
Security Center = wscui.cpl
Güvenlik merkezi . Güvenlik ile ilgili ayarları yapabileceğiniz(firewall vs.) yönetim paneli .
Services = services.msc
Nt ve ayni tabani kullanan işletim sistemlerinde çalışan servisleri kontrol etmek icin kullanilan yönetim paneli .
Shared Folders = fsmgmt.msc
Paylaşılan klasörler ve bunlarla ilgili ayarları yapabileceğiniz bölüm …
Shuts Down Windows = shutdown
Bilgisayarınızı kapatmaya yarar
Sounds and Audio = mmsys.cpl
Ses efektleri ve ses aygıtları ile ilgili özellikleri yönetebileceğiniz bir kontrol paneli .
Spider Solitare Card Game = spider
Spider solitare oyununu açar …
SQL Client Configuration = cliconfg
Sql server network client tool ‘ u . Buradan Sql ile ilgili client ayarlarını yapabilirsiniz .
System Configuration Editor = sysedit
Çalıştırıldığında autoexec bat, config sys, win ini, system ini’yi hep beraber acan faydalı bir windows utility.
System Configuration Utility = msconfig
Sistem yapılandırma ve hizmet programı.
System File Checker Utility = sfc
Windows 2000 ve sonrası sistemlerde gui setup sonunda ve administrator istediginde komut satırından çalışarak sistem dosyalarını ve versiyonlarını kontrol eden, dllcache i de kontrol ederek gerekirse repopulate eden utility. sfc /scannow komutu ile windows’un korumalı sistem dosyalarında hata varsa yenisiyle değiştirmek için kullanabilirsiniz.
System Properties = sysdm.cpl
Sistem özellikleri ve ilgili ayarlara erişebileceğiniz kontrol paneli .
Task Manager = taskmgr
Windows işetim sisteminin bir programı. Windows işletim sistemlerinde çalışan sistem programı ve aplikasyonları gösteren, bunları sonlandırmaya imkan verir. Windows ‘ da highest priority ile çalışan bir programdır, nt ve 2000′de ctrl+shift+esc kombinasyonuyla, win9x’de ctrl+alt+del ile çalıştırılabilir. Higher priority alıp da sistemi yemeye and içmiş programları gözlemlemek amacıyla özel bir priority level’ı vardır (windows source’unu okudum ordan biliyorum). Eğer açılmıyorsa ilgili tuş kombinasyonunu kullanmanızla ve de numlock tuşu yakıp söndürelemiyorsa; temiz bir reset bilgisayarınızı açacak, gönlüne ferahlık verecek demektir.
Telnet Client = telnet
Başka bilgisayari uzaktan kullanmanizi saglayan protokol.. 23 nolu porttadir.Windows 2000de msdos interface’ine erismenizi saglayan daemoni ile gelen iletisim protokolu.
User Account Management = nusrmgr.cpl
Kullanıcı hesapları ve bunlarla ilgili ayarları yapabileceğiniz bir kontrol paneli.
Utility Manager = utilman
Utilman büyüteç , ekran okuyucusu vb gibi erişilebirlik seçeneklerini yöneteceğiniz bir kontrol panelidir . Görme zorluğu çekenler yada işitme problemi olanların sıkça kullandığı bir araç.
Windows Firewall = firewall.cpl
Windows xp ile birlikte gelen firewall. Service pack 2 ile birlikte epey değişmiş, aynı zamanda varsayılan olarak açık hale gelmiştir.Windows vista icin wfp kullanilarak bastan yazilmis olan firewall. Artik sadece disaridan gelen paketleri degil, disariya giden paketleri de filtrelemektedir. Tasarim hedefi “super duper her bi ozelligi olan sahane super firewall olmak” degil, “siradan ev kullanicilarinin gereksinimlerini karsilamak”tir.
Windows Magnifier = magnify
Büyüteç … Görme bozukluğu çekenlerin kullanabileceği bir programdır . Ekranda belirlediğiniz bölgedeki herşeyi belirlediğiniz oranda büyütür.
Windows Management Infrastructure = wmimgmt.msc
Windows yönetim araçları ( WMI ) hizmetini yapılandırır ve denetler .
Windows System Security Tool = syskey
Windows nt 4.0 ‘ dan itibaren gelen ve sam database’i 128-bit encrypt eden yazilim.. Offline olarak sam db’sinin kopyalanip password’lerin edilmesini engellemek uzere geliştirilmiştir. Windows 2000 ve sonraki surumlerinde sam database default olarak syskey ile encrypt edilmektedir…
Windows Update Launches = wupdmgr
Wupdmgr Microsoft windows update sayfasını açar ve bilgisayarınızı güncelleştirmenize yardımcı olur .
Windows XP Tour Wizard = tourstart
Windows Xp yi tanıran bir progr[-] .Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft ® Windows® XP Professional’a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP’yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP’yi yaşamak için tüm yapmanız gereken sağdaki bağlantılardan birini tıklatmak.
Wordpad = write
Windows ile birlikte yüklü olarak gelen bir metin editorü programıdır.​
 
Instagram takipçi satın al Betpark giriş Kolaybet giriş Grandpashabet giriş Betgaranti giriş
Üst