Joomla Nedir? Joomla Seo Nasıl Yapılır?

acarnet

wmzilla.com
Üye
[SOL]
[/SOL]Joomla sitesi pek çok kişi tarafından kullanılan ve çevrimiçi uygulamaları yaparken kullanabileceğiniz bir içerik sitesidir. İçerik yönetimi söz konusu olan joomla sitesinin kullanımı oldukça kolay ve herkesin kolay bir şekilde becerebileceği ve fırsatlardan yararlanabileceği bir web sitesi yazılımıdır. En iyi tarafı ise herkese açık bir şekilde olması ve istenildiği zaman ulaşılabilir olması sayesinde insanlar tarafından pek çok zaman tercih edilebilir bir site olmasıdır. Joomla’nın içerik yöntemi olduğunu ,belirttik. İçerik yönteminin ne olduğunu açıklamak gerekir ise şunları söyleyebiliriz: bir kütüphanede bütün kitapların tutulmasına ve bilgilerin depolanmasına benzer bir şekilde, sizin web sitenizde de her bir kayıt altına almak istediğiniz bilgilerin depolanması ve saklanmasıdır. Bu yüzden içerik yönetim sistemi denmektedir Joomla hakkında. İçerikler ise düşündüğünüz her şey olabilmektedir. Çeşitli metinler, resimler, müzikler, videolar ve bunun gibi benzer olan bütün içeriklerinizi joomla sayesinde depolama ve saklama imkanınız bulunmaktadır. İnsanlar için en çok tercih edilebilir olmasının sebebi ise herhangi bir bilgi birikimi gerektirmeksizin, özellikle teknik bilgiler gibi bilgileri bilmenize gerek kalmadan Joomla içerik yönetim sistemi sitesini kullanabilirsiniz.


Joomla bütün dünya çapında kullanılan ve pek çok kullanıcısı olan web site sahipleri tarafından kullanılan bir sitedir. Kullanım amaçlarını kısaca sıralamak istersek şunları söyleyebiliriz: Şirket web siteleri ya da portalları için, bir şirketin iç ve dış ağlarında yer alan durumların kontrolleri için, çevrimiçi haberler, gazeteler ya da yayınlar için, e-ticaret siteleri için, hükümetin çoğu uygulaması için, küçük ya da yerel işletmelerin web siteleri için, ticari amaç gütmeksizin organizasyon şeklinde yer alan web siteleri için kullanılabilmektedir. Ayrıca, bir topluluk amacı ile kurulan portallar, okul ve ya hastane gibi web siteleri için ve son olarak kişisel ya d ailevi amaç için kurulan web siteleri için joomla tercih edilebilir bir web sitesi olmaktadır.

Joomla ve joomla seo sitelerinin en çok aranan web siteleri arasında yer almakta olduğunu yukarıda belirttik. Seo’nun kelime anlamını açıklamak gerekirse search engine optimization’dur. Türkçedeki anlamı ise arama motoru optimizasyonudur. Yani seo olmak istenmesi demek bir web sitesine sahip olduktan sonra, kişinin sitesini arama motorlarında üst sıralarda görmek istemesi ile yaptığı çalışmalardır. Seo olmak belirli sorumlulukları gerektiren bir iştir. Çünkü sitenizde yer alan bütün yazıların özgün olması gerekir ve herhangi bir yerden kopya içerik olmaksızın yazılmış olması gerekmektedir. Bu yüzden, özgün olması şartı söz konusudur. Seo olma konusunda ise joomla web sitesi yardımcı olmaktadır. Yazılan yazıları depolama ve saklama konusunda size seoluk işleminiz sırasında kolaylık sağlayan joomla seo işinde olanlar için imkanlar sunmakta ve büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Site içerisinde yapılan düzenlemeler ne derece iyi olur ve ona göre de dikkat çekici olur ise insanların sitenizi tıklama oranı o kadar yüksek olacaktır. Bu sayede de tıklanma sayısı daha fazla olacağından google arama motorlarında web siteniz üst sıralarda yer alacaktır. Düzenlemelerinizi site içerisinde yaparken joomladan yardım alarak işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Joomla dışında da seo işlemi için yardım alacağınız çeşitli teknikler yer almaktadır. Örneğin backlink sayısı önemlidir. Bu bir orandır ve sitenizin ne kadar ziyaret ettiğini gösteren bir orandır. Bu oran sayesinde neler yapmanız gerektiğini daha iyi fark edebilirsiniz. Diğer sitelerde yer alan farklılıkları görerek onlardan da ilham alarak kendi siteniz içerisinde değişiklik yoluna gidebilirsiniz. Böylece, daha fazla ziyaretçinizin olmasını sağlamış olacaksınız.


Bu makale Web Tasarım Kuralları sitesinden alınmıştır.​
 
Üst